Press Esc to close
 

SloveniaHolidays - Slovenščina SloveniaHolidays - English SloveniaHolidays - Deutsch SloveniaHolidays - Italiano

POIŠČI NAMESTITEV:


7 razlogov zakaj rezervirati na SloveniaHolidays.com
  • Rezervacija brez provizije
  • Plačilo ob odhodu
  • Zagotovljene ugodne cene
  • Možnost spremembe rezervacije
  • Rezervacija v treh korakih
  • Velika izbira namestitev
  • Komentarji gostov
Novice

Prejmi najboljše ponudbe na svoj e-naslov:

Želim prejemati:






SloveniaHolidays.com > Info > Tradicionalni dnevi

Natisni Pošlji-prijatelju

Ko zadiši po kostanju...


 

Jesen je prav zares potrkala na naša vrata. Otroci se veselijo ˝krompirjevih počitnic˝, odrasli pa smo malo manj navdušeni nad deževnim vremenom, ki se obeta ta konec tedna. Nič hudega. Slabo vreme včasih pride prav, da končno zlikamo tisti kup perila, ki nas pridno čaka v kotu, ali pa skuhamo kaj kar že dolgo nismo. Meni je zadišal kostanj, zato sem se odločila, da malo pobrskam za informacijami o koristnih lastnostih kostanja in seveda za kakšnim uporabnim kuharskim receptom. Mi sledite?


Pa poglejmo. Kostanj, ki se mu po latinsko rečeCastanea sativa, naj bi imel po mnenju mnogih poznavalcev drevesnih plodov pozitivne učinke na krvni obtok in imunski sistem. Poleg škroba, ki je glavna sestavina kostanja je ta plod rjave barve bogat tudi z vitamini skupine B ter minerali, kot so magnezij, kalcij, kalij in fosfor. Jedilni kostanj koristi ledvicam in želodcu, iz divjega pa farmacevti izdelujejo mazila in kreme, ki pomagajo ljudem s boleznimi ožilja. 

 

Kako lahko kostanj uporabimo v kulinariki?


Kostanj je živilo, ki ga uporabljajo kuharji v Evropi, Ameriki, na Kitajskem, na Japonskem pa tudi v Indiji. V japonskih restavracijah boste našli sladico, ki jo pripravljajo iz kostanjeve moke in ima sladek kostanjev nadev, po izgledu pa spominja na siv kamen. Kitajci kostanj uporabljajo predvsem za pripravo slanih jedi, Evropejci pa poznamo predvsem pečen kostanj, martinovo gos s pečenim kostnjem, kostanjev pire, torte in kolače. Naši zahodni sosedje Italjani iz ˝maronov˝ (posebna vrsta kostanja) pripravljajo celo omake za testenine v kombinaciji z drugimi sestavinami.

˝Kostanjeva torta˝, Foto: Lana Švab (2012)


Se mi že cedijo sline, kaj pa vam?


Ker pravijo, da je nekje treba začeti sem se odločila, da bom ta konec tedna pripravila široke rezance z omako iz kostanja in škampov. Za sladico pa se bom povabila na kos odlične kostanjeve torte v bližnjo slaščičarno. Predlagam, da me posnemate.


Recept za omako iz kostanja in škampov (za 3 osebe):


- 150g sira mascarpone
- 10 surovih in očiščenih škampovih repkov
- 5 skuhanih in olupljenih kostanjev
- 2,5 žlice suhega belega vina
- Maslo
- Sol
- Beli poper


V večji kozici segrejete malo masla, dodate škampove repke in 2,5 žlice suhega belega vina. Pustite dve minuti na zmernem ognju (ne pokrivate s pokrovko), da vino izhlapi. Dodajte zrobljen kostanj, ščepec soli, sir mascarpone in široke rezance, ki ste jih skuhali (ne prekuhali) v osoljenem kropu. Na hitro pokuhajte, da se testenine vežejo z omako in začinite z belim poprom.


Pa dober tek!