Press Esc to close
 

SloveniaHolidays - Slovenščina SloveniaHolidays - English SloveniaHolidays - Deutsch SloveniaHolidays - Italiano

POIŠČI NAMESTITEV:


7 razlogov zakaj rezervirati na SloveniaHolidays.com
  • Rezervacija brez provizije
  • Plačilo ob odhodu
  • Zagotovljene ugodne cene
  • Možnost spremembe rezervacije
  • Rezervacija v treh korakih
  • Velika izbira namestitev
  • Komentarji gostov
Novice

Prejmi najboljše ponudbe na svoj e-naslov:

Želim prejemati:






SloveniaHolidays.com > Info > Kulturno udejstvovanje

Natisni Pošlji-prijatelju

Razstava Dve kolesi in par nog


 

V petek, 3. decembra 2010, vabljeni ob 13. uri v Tehniški muzej Slovenije v Bistro pri Vrhniki na odprtje stalne razstave in predstavitev kataloga DVE KOLESI IN PAR NOG, Od tekalnega stroja do sodobnega kolesa.

Doslej neurejena zbirka koles, ki so jo leta 2008 vsebinsko obdelali in predstavili na občasni razstavi v Bistri (in leta 2009 še v Velenju in na Jesenicah), bo dobila svoje stalno mesto na prometnem oddelku.


S posameznimi primerki koles od sredine 19. stoletja pa vse do današnjih dni, bodo na razstavi predstavljene skorajda vse ključne faze v razvoju enega danes najbolj priljubljenih prevoznih sredstev in rekvizita za rekreacijo ter prosti čas.

Na ogled bodo kolesa iz zbirk Tehniškega muzeja Slovenije in Tehniškega muzeja iz Berlina (Deutsches Technikmuseum Berlin). Najstarejše kolo na razstavi bo prav iz omenjenega muzeja, Micheauxovo kolo - Velociped iz leta 1867. Iz zbirke Tehniškega muzeja Slovenije pa najstarejše izhaja iz obdobja okoli leta 1880; proizvedel ga je Josef Erlach iz Beljaka.


Sestavni del razstave bodo tudi makete posameznih delov koles, ki omogočajo prikaz delovanja.


Ob tej priložnosti bo izšel tudi obširnejši katalog razstave. V katalogu so avtorji iz Tehniškega muzeja Slovenije orisali razvoj kolesa in posameznih sestavnih delov skozi zgodovino, postopek restavriranja in konserviranja starega visokega kolesa ter predstavili zgodovino proizvodnje koles na Slovenskem.


Zgodovinski oris športnega kolesarstva na Slovenskem so predstavili zunanji avtorji. Dr. Borut Batagelj iz Zgodovinskega arhiva Celje je obdelal obdobje do 1. svetovne vojne, dr. Tomaž Pavlin iz Fakultete za šport obdobje do osamosvojitve leta 1991 in Milan Knez iz Kolesarske zveze Slovenije od osamosvojitve do danes.

Vir: Tehniški muzej Slovenije