Press Esc to close
 

SloveniaHolidays - Slovenščina SloveniaHolidays - English SloveniaHolidays - Deutsch SloveniaHolidays - Italiano

POIŠČI NAMESTITEV:


7 razlogov zakaj rezervirati na SloveniaHolidays.com
  • Rezervacija brez provizije
  • Plačilo ob odhodu
  • Zagotovljene ugodne cene
  • Možnost spremembe rezervacije
  • Rezervacija v treh korakih
  • Velika izbira namestitev
  • Komentarji gostov
Novice

Prejmi najboljše ponudbe na svoj e-naslov:

Želim prejemati:






SloveniaHolidays.com > Info > Kulturno udejstvovanje

Natisni Pošlji-prijatelju

Temni turizem tudi v Sloveniji


 

Temne atrakcije so turistične atrakcije, ki so bodisi posledice naravnih katastrof, vojn, pobojev, bitk, smrti znanih osebnosti, bodisi gre za umetno ustvarjene hiše groze ali razstave. Ponudba in povpraševanje po temnih atrakcijah se razlikuje glede na to ali so ustvarjene umetno z namenom zaslužka, ali prikazujejo resnične prizore smrti in imajo izobraževalni namen. Tudi glavni vzroki za turistovo potovanje na temačne destinacije so različni.


Ali poznate kakšno atrakcijo v Sloveniji, ki bi jo lahko opredelili kot temno?

Leta 2007 je na območju Posočja nastala Pot miru, ki bi ga lahko označili za temno atrakcijo. Gre za muzej na prostem, ki priča o bitkah med prvo svetovno vojno in je posvečen spominu na padle vojake. Pot miru, ki jo vodi Fundacija Poti miru je uvrščena tudi v katalog najpomembnejših kulturno-zgodovinskih turističnih atrakcij v Sloveniji (vir: STO).

˝Fundacija Poti miru in Kobariški muzej 1. svetovne vojne˝, Foto: Lana Švab (2012)


Do 16. septembra bo v Ljubljani na ogled svetovna razstava Bodies Revealed. Strokovnjak na področju seciranja in prezervacije človeških trupel, dr. Gunther von Hagens že od leta 1995 pripravlja razstave balzamiranih človeških trupel, ki spadajo med najpopularnejše svetovne turistične atrakcije.Se sprašujete kaj naj bi bil glavni namen take razstave?Von Hagens poudarja njeno izobraževalno in umetniško funkcijo, saj naj bi se ob ogledu razstave učili o delih in delovanju človeškega telesa. Če pomislimo na Da Vincijeve skice človeškega telesa, ki še vedno veljajo za ene najbolj natančnih, nam je jasno, da jih je lahko narisal samo nekdo, ki je človeška trupla preučeval v živo, jih seciral in analiziral. Sporno pri vsem tem je zgolj to, da dragi oglasi za razstavo BodyWorlds prikazujejo trupla v zabavnih pozah in spodbujajo k nakupu vstopnic in spominkov. Smrt se v tem primeru zelo dobro prodaja.

Ali kot je zapisal Walter (v Burns, 2007; str.3) razstava BodyWorlds pomeni ˝turizem, ki združuje zabavo in izobraževanje, obenem pa ima elemente spektakla groze.˝

Če razmišljate, da koncept Poti miru ni enak konceptu razstave Bodies Revealed imate prav, pa vendar nam je pri ogledu ene ali druge neprijetno in prav ta temačnost in skrivnostnost jima je skupna.